1 193 nemovitostí, 270 makléřů, 39 kanceláří, 35 developerských projektů.

CENTURY 21: Profesní zkoušky vedou ke zkvalitnění trhu realitních makléřů

10.11.2020
V letošním roce nabyl účinnosti zákon o realitním zprostředkování. Ten mimo jiné ukládá povinnost realitním makléřům složit profesní zkoušky. Síť realitních kanceláří CENTURY 21 po prvních měsících účinnosti vidí hlavně větší kvalitu nových uchazečů o práci makléře a doporučuje lidem, aby si při výběru makléře ověřili, zda splnil profesní zkoušky.

Zákon ukládá informační povinnost zprostředkovatele o závadách, omezeních a o jeho provizi a zároveň jasně specifikuje činnosti realitního zprostředkovatele, které zahrnují například:

- vyhledávání zájemců o nemovitost, inzerci a jiné formy nabídky,

- odborný názor na nemovitost (zjistitelné či obvyklé faktické a právní vady),

- cenový odhad,

- inzerci a marketing daného realitního obchodu,

- prohlídky se zájemci,

- zajištění potřebné dokumentace,

- podporu při převzetí nemovitosti,

- účetní a daňovou pomoc (nikoli však služby daňového poradce),

- zajištění financování a úhrad,

- pojistnou agendu (optimalizace pojištění movitých a nemovitých věcí.

Pokud má kdokoli zájem o služby realitního makléře, má plné právo si vyžádat informaci, zda dotyčný splnil profesní zkoušky. CENTURY 21 tento krok doporučuje. Je hned několik způsobů: mohou si informaci vyžádat u realitní kanceláře nebo samotného makléře. Případně ji dnes již najdou třeba na portálu Sreality v profilu jednotlivých makléřů. „Makléře podle nového realitního zákona nemůže dělat každý, jak tomu bylo v minulosti, a díky zkouškám má klient jistotu, že byl makléř řádně proškolen, má standardní úroveň znalostí a je připraven samostatně a zodpovědně realizovat realitní transakci. Nyní není pouze praktik, ale má ověřenou odbornost i v oblasti zákona a daní,“ říká Petr Vošmík, ředitel Akademie CENTURY 21.

Zkoušky opravdu prověří odbornost makléře

„Některé otázky jsou lehčí, ale řada otázek je opravdu těžká a bez přípravy by makléři dle mého názoru neměli šanci. Hlavně pro začínající zprostředkovatele je to hodně náročné, informací je opravdu hodně, a pokud ještě nemají velkou praxi v oboru, je pak téměř nemožné zkoušky absolvovat bez důkladné přípravy,“ popisuje náročnost zkoušek Petr Vošmík z CENTURY 21.

Aktuální odhad makléřů, kteří splnili podmínky pro vykonávání realitní činnosti, jsou dvě třetiny z původního počtu. „Musím hrdě říct, že máme zatím stoprocentní úspěšnost, která je dána jednak výborným a zodpovědným přístupem makléřů, ale dovolím si tvrdit, že taky pečlivou přípravou na samotné zkoušky, protože na vzdělávání si v CENTURY 21 dlouhodobě velmi zakládáme,“ doplňuje Petr Vošmík.

Každá kancelář je nezávisle vlastněna a řízena.
© 2015-2018 CENTURY 21. Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá ke zlepšení poskytování služeb, personalizaci reklam a anonymní analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací