1 188 nemovitostí, 270 makléřů, 39 kanceláří, 35 developerských projektů.

Prodeje nových bytů v hlavním městě letos rekordně rostou

30.09.2015

Trh s novými byty v hlavním městě zažívá boom. Jen v posledních 6 měsících letošního roku byl v Praze zahájen prodej přibližně 40 nových developerských projektů a do nabídky se tak dostala více než tisícovka nových bytů. O prodej nových bytů v developerských projektech je velký zájem. Podle majitele realitní kanceláře CENTURY 21 New Home Josefa Kříženeckého vzrostl prodej těchto bytů v letošním prvním pololetí v porovnání s rokem 2014 o více než 80 %. Díky široké nabídce a stále ještě zajímavým úrokovým sazbám je právě nyní ideální doba pro investici do nového bydlení.

Ceny nemovitostí totiž v budoucnu pravděpodobně dále porostou, zatímco především hypotéky budou méně výhodné, než nyní. „Jen od počátku roku se ceny nemovitostí zvýšily v průměru o 5 % a očekáváme, že půjdou dále vzhůru. Naopak úrokové sazby u hypoték jsou nyní na velmi zajímavé úrovni, ale již dnes je patrné, že banky začaly úrokové sazby zvyšovat.

„Výhodný nákup nové nemovitosti bych proto doporučil realizovat ještě letos i těm největším váhavcům,“ uvedl Josef Kříženecký.

Přestože přibyla řada nových projektů, celkový počet nových neprodaných bytů oproti loňskému roku výrazně poklesl. „V současné době je na trhu v Praze zhruba 3 000 nově postavených bytů, zatímco v minulých letech se tento počet běžně pohyboval kolem 4 000,“ konstatuje Josef Kříženecký. V první polovině loňského roku bylo prodáno cca 1 300 nových bytů, oproti letošním 2 400 bytům. S rostoucím zájmem o nákup nových bytů je ale pro řadu klientů nepřehledný systém podmínek financování, navýšení ceny a systém zálohových plateb. Častokrát dochází k nedorozumění v případě úroku z hypotéky nebo navýšení v procentech z důvodu rozdílného klientského financování. A právě financování spolu s lokalitou a dispozicemi bytu hraje klíčovou roli při konečném rozhodnutí klienta. CENTURY 21 New Home zejména tyto parametry u všech (cca 190) developerských projektů v Praze monitoruje. Pomáhá zájemcům nejen zorientovat se v jednotlivých nabídkách developerů, ale zpřehlednit jim i různé možnosti financování, výše záloh, úložky peněz na jistotních účtech či sazby DPH z nových bytů.

Díky nízkým úrokovým sazbám se hypotéky staly v posledních letech hlavním zdrojem pro financování nákupu nemovitostí. U nových bytů však developerské společnosti ve většině případů požadují složit peněžní zálohu již v době, kdy dům ještě nestojí a uzavírá se teprve smlouva o smlouvě budoucí. Jak vysokou zálohu zaplatit a kdy? Zálohové platby jsou běžnou praxí. Ale klient by si jejich platbu měl rozmyslet v závislosti na bonitě developera a aktuální rozestavěnosti daného projektu. Je dokonce možné hovořit i o variantách, kdy klient při správně zvoleném způsobu financování docílí slevy z konečné kupní ceny svého bytu. K tomu je však potřeba mít profesionální přehled o financování projektů a hlavně znát bonitu jednotlivých developerů.

„Myslím, že nejjistější je tyto zálohové prostředky uložit na jistotní účet u banky. Což je ovšem častokrát finančně náročnější, protože úschova je spojena s poplatky a případným navýšením kupní ceny z důvodu její pozdější úhrady na účet developera.“ dodal Josef Kříženecký.

CENTURY 21 New Home také klienty upozorňuje na neustále měnící se pravidla pro stanovení DPH a daně z převodu nemovitosti u nových bytů, která v posledních letech několikrát výrazně a někdy i velmi nepříjemně zasáhla do konečné výše kupní ceny. Učebnicovým příkladem by mohl být dopad výpočtu podlahové plochy dle NV 366/2013 na výši DPH u bytů s plochou kolem 120 m2, kde změna výpočtu plochy bytů a následná úprava daňových předpisů způsobila zvýšení daňové sazby DPH, a tedy fyzicky došlo k navýšení kupní ceny těchto bytů o 6 %.

 

CENTURY 21 NEW HOME

CENTURY 21 New Home je součástí největší světové realitní sítě CENTURY 21. Přináší vedle obvyklých služeb v oblasti realit a komplexního servisu spojeného s prodejem či pronájmem nemovitostí (hypotéky, pojištění, právní poradenství aj.) ještě něco navíc. Dlouhodobě monitoruje veškeré bytové developerské projekty v Praze a díky tomu nabízí novou službu odborných konzultací, které pomohou zorientovat se v aktuální nabídce novostaveb v Praze. Tato služba je pro kupující zcela bezplatnou a nedílnou součástí naší péče. Uvědomujeme si, že analyzovat rychle, bezpečně a spolehlivě nabídku několika tisíc nových neprodaných bytů, navíc pod vlivem záplavy okázalých reklam některých developerů, je pro běžného klienta prakticky nemožné. Další důležitou strategií je, že činnost CENTURY 21 New Home je přínosná i pro samotné developery – chce se jim stát partnerem, který poskytne komplexní přehled napříč trhem a svým doporučením pro výstavbu, prodej a marketing pomůže zlepšit výnos a rychlost návratnosti jejich investic. Pobočka CENTURY 21 New Home v sobě tedy snoubí sílu mezinárodní značky a domácího prostředí, které v dnešní hektické době řada klientů často postrádá. 

Každá kancelář je nezávisle vlastněna a řízena.
© 2015-2018 CENTURY 21. Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá ke zlepšení poskytování služeb, personalizaci reklam a anonymní analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací