1 351 nemovitostí, 295 makléřů, 43 kanceláří, 35 developerských projektů.

Realitní trh v roce 2015: Poroste zájem o nové bydlení ve větších městech a také o koupi stavebních pozemků u menších měst

10.12.2014

Realitní trh v loňském roce jednoznačně ovlivnily historicky nejnižší úrokové sazby hypoték. Díky nim se dostaly výše měsíčních splátek hypoték pod úroveň ceny pronájmů, tedy lidé si uvědomili, že je nejideálnější doba pro koupi bytů. Zvýšila se tak poptávka po novém bydlení a tento trend bude pokračovat i v roce 2015.

„Ačkoli předpokládáme, že v letošním roce ceny bytů, nových, i tzv. secondhandových, mírně porostou, očekáváme výrazné oživení trhu - zvýšené prodeje bytů a nemovitostí obecně,“ předpokládá Lubomír Milek, generální ředitel české sítě realitních kanceláří CENTURY 21. 

Jeho slova potvrzují i zástupci kanceláří v regionech. Například v Brně roste zájem zejména o investiční byty v širším centru města, které jejich majitelé mohou dále pronajímat. „Brno je univerzitním městem, byty se zde velmi dobře pronajímají, především blízko centra či okolí kampusu Masarykovy univerzity. Proto je největší poptávka po malometrážních bytech 3+1, které jsou vhodné pro studenty,“ vysvětluje Dominik Ženatý, ředitel realitní kanceláře CENTURY 21 Doma.

Podle něho zaznamenává tato kancelář také zvýšenou poptávku po pozemcích v okolí Brna i dalších jihomoravských městech. „Zájem je především o lokality kolem Brna a konkrétně pozemky v cenách kolem 1500 korun za čtvereční metr. Očekáváme, že ceny těchto pozemků budou v průběhu roku mírně růst,“ dodal Dominik Ženatý. 

Jeho slova potvrzuje také Hana Kovandová, ředitelka českobudějovické kanceláře CENTURY 21 Stejskal. „Určitě doporučujeme k investici činžovní bytový dům s parkováním. Přepokládáme trvalý mírný růst cen bytů v činžovních domech. A samozřejmě také pozemky v zajímavých lokalitách, a to jak pro rodinnou výstavbu, tak i pro komerční využití,“ dodala Hana Kovandová. 

A jaký lze očekávat vývoj v jednotlivých segmentech?

Rezidenční trh

Očekáváme nejen zvýšenou poptávku po novém bydlení ve velkých městech, ale také poptávku po stavebních pozemcích v zajímavých lokalitách kolem menších měst. Developeři začali v roce 2010 připravovat projekty, které reflektují krizi na trhu a již dnes se tyto projekty dokončují, lépe reagují na požadavky klientů, co se týče ceny a standardů.

Komerční nemovitosti

Trh komerčních prostor bude mít do budoucna stabilní vývoj. Developeři jsou schopni pokrýt celkovou poptávku po kancelářích a častokrát se staví spekulativně. Trh s maloobchodními prostory je doslova nasycen a čekají nás jen ojedinělé projekty nebo maloobchodní prostory s určitou specializací.

Hotelové nemovitosti

Trh hotelů je přesycen a marže v hotelnictví nutí neprosperující k zásadním krokům – přestavění hotelů na byty či jiné projekty. V letech 2003 až 2008 jsme byli svědky právě opačného efektu, kdy se rezidenční nemovitosti přestavovaly na hotelové kapacity.

Pozemky, zemědělská půda, lesní porosty, rybníky

Kanceláře sítě CENTURY 21 zaznamenávají růst poptávky po orné půdě a trvalých travních porostech se schválenými dotacemi, lesích a rybnících a dá se očekávat, že jejich ceny mírně porostou. Na tyto segmenty se také v síti CENTURY 21 specializují vybraní makléři, kteří mohou poradit s investicí do těchto realitních komodit. Platí to také u stavebních pozemků pro rodinnou či komerční zástavbu. 

„V druhé polovině loňského roku výrazněji rostla poptávka po stavebních pozemcích, kterou ovlivňovala příprava změny zákona o DPH. Zájem o stavební pozemky kolem velkých i menších měst očekáváme i v letošním roce, ceny pozemků mají trvalý růst, což je příležitost pro investory,“ dodává Jiří Priesel, jednatel realitní kanceláře CENTURY 21 Ideal, která se na obchod s pozemky specializuje. 

Každá kancelář je nezávisle vlastněna a řízena.
© 2015-2018 CENTURY 21. Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá ke zlepšení poskytování služeb, personalizaci reklam a anonymní analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací