1 193 nemovitostí, 270 makléřů, 39 kanceláří, 35 developerských projektů.

Tisková zpráva: Pozor! Plocha bytu není totéž, co prostor pro bydlení

24.06.2015

Zájemci o koupi bytu by měli pečlivě sledovat, jaký typ plochy pro bydlení jim vlastně prodávající nabízí. Nový občanský zákoník a s ním související nařízení vlády totiž zásadním způsobem změnily způsob výpočtu plochy bytu. V důsledku toho se v nabídkách některých developerů plocha bytů opticky zvětšila a kupující tak mohou mít pocit, že kupují větší byt, než byli dříve zvyklí.

Podle předchozích právních předpisů se plocha bytu určovala jakou součet ploch podlah ve všech místnostech (včetně místností, které tvoří příslušenství bytu). V současnosti se do podlahové plochy započítávají také svislé konstrukce uvnitř bytu (příčky, sloupy, pilíře, komíny) a také plocha zakrytá zabudovanými předměty (skříně ve zdi, vany apod.).

„Tím byty vypadají v průměru o 5 – 8 % větší. Developeři v řadě případů operují s cenami podle nového způsobu výpočtu. Takže cena za metr čtvereční je nižší, než jednotková cena za běžnou podlahovou plochu,“ uvedl majitel realitní kanceláře CENTURY 21 New Home Josef Kříženecký. Pro developerské firmy je to z marketingového hlediska výhodné – nabízejí vlastně větší byty, s nižší cenou za metr čtvereční. Tímto způsobem získávají před svými konkurenty výhodu, ale čistá podlahová plocha bytů využitelná k bydlení ve skutečnosti zůstává nezměněna.

Přesně jsou pravidla pro výpočet podlahové plochy bytu definována v Nařízení vlády 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím. To upravuje některé záležitosti dříve obsažené v předpisech, jež byly zrušeny v souvislosti s novým občanským zákoníkem (například zákon o vlastnictví bytů).

Výměra bytu určená podle aktuálního předpisu je odlišná od výměry téhož bytu určené podle předchozích právních předpisů. Jak již bylo uvedeno výše, zahrnuje totiž i výměru nosných konstrukcí a příček uvnitř bytu (přestože nosné konstrukce nejsou ve výlučném vlastnictví majitele bytu). Tato administrativní změna může mít někdy zásadní význam pro budoucího uživatele bytu. „Je skutečně rozdíl, zda bydlíte na 48 či 52 m2, ty čtyři metry představují například prostor koupelny nebo komory,“ prohlásil Josef Kříženecký. Zejména u malometrážních bytů mohou tyto diference hrát velkou roli, protože zde pro kupujícího hrají velký význam úložné prostory. 

Způsob výpočtu, který zahrnuje i vnitřní konstrukce, je povinný pro oficiální dokumenty související s bytem a jeho vlastnictvím. Takto by měl být uveden v tzv. prohlášení vlastníka, v kupní smlouvě a rovněž zapsán v katastru nemovitostí. Pro potřeby rozhodování klienta o koupi bytu je však užitečnější znát čistou podlahovou plochu využitelnou k bydlení.„Proto tato data monitorujeme, abychom pak mohli klientům předložit několik skutečně srovnatelných nabídek. Jsou totiž ve hře i jiné faktory než cena a deklarovaná velikost. Významnou roli hraje lokalita, ale i dispozice bytu, použité stavební materiály nebo reference klientů z již realizovaných projektů,“ uvedl Josef Kříženecký. CENTURY 21 New Home monitoruje všechny developerské projekty v Praze, což aktuálně představuje kolem 200 projektů a 4 000 nových neprodaných bytů. 

Marketing developerů částečně zkresluje údaje o vývoji cen nemovitostí. Při propočtení na čistou podlahovou plochu zjistíme, že ceny rostou. „Ceny jdou vzhůru. Jen za posledních několik měsíců se v Praze zvýšily zhruba o 5 %,“ uvedl Josef Kříženecký. Na první pohled to ale není možné odhadovat, protože různí developeři cenové informace uvádí různými způsoby. „My se snažíme tyto údaje sjednotit a vytvořit si přesný obrázek se srovnatelnými daty,“ dodal Josef Kříženecký. Ceny se zvyšují i v souvislosti s jinými faktory. Roste kupní síla obyvatel a výrazně se mění podíl zdrojů financování ve prospěch hypotéčních úvěrů. Ty nyní tvoří zhruba 80 % zdrojů pro koupi nového bydlení. 

CENTURY 21 New Home

CENTURY 21 New Home je součástí největší světové realitní sítě CENTURY 21. Přináší vedle obvyklých služeb v oblasti realit a komplexního servisu spojeného s prodejem či pronájmem nemovitostí (hypotéky, pojištění, právní poradenství aj.) ještě něco navíc.Dlouhodobě monitoruje veškeré bytové developerské projekty v Praze a díky tomu nabízí novou službu odborných konzultací, které pomohou zorientovat se v aktuální nabídce novostaveb v Praze. Tato služba je pro kupující zcela bezplatnou a nedílnou součástí naší péče. Uvědomujeme si, že analyzovat rychle, bezpečně a spolehlivě nabídku několika tisíc nových neprodaných bytů, navíc pod vlivem záplavy okázalých reklam některých developerů, je pro běžného klienta prakticky nemožné.Další důležitou strategií je, že činnost CENTURY 21 New Home je přínosná i pro samotné developery – chce se jim stát partnerem, který poskytne komplexní přehled napříč trhem a svým doporučením pro výstavbu, prodej a marketing pomůže zlepšit výnos a rychlost návratnosti jejich investic. Pobočka CENTURY 21 New Home v sobě tedy snoubí sílu mezinárodní značky a domácího prostředí, které v dnešní hektické době řada klientů často postrádá. 

Každá kancelář je nezávisle vlastněna a řízena.
© 2015-2018 CENTURY 21. Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá ke zlepšení poskytování služeb, personalizaci reklam a anonymní analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací