1 324 properties, 281 agents, 43 offices, 35 development projects.

CENTURY 21: Profesní zkoušky vedou ke zkvalitnění trhu realitních makléřů

10.11.2020
V letošním roce nabyl účinnosti zákon o realitním zprostředkování. Ten mimo jiné ukládá povinnost realitním makléřům složit profesní zkoušky. Síť realitních kanceláří CENTURY 21 po prvních měsících účinnosti vidí hlavně větší kvalitu nových uchazečů o práci makléře a doporučuje lidem, aby si při výběru makléře ověřili, zda splnil profesní zkoušky.

Zákon ukládá informační povinnost zprostředkovatele o závadách, omezeních a o jeho provizi a zároveň jasně specifikuje činnosti realitního zprostředkovatele, které zahrnují například:

- vyhledávání zájemců o nemovitost, inzerci a jiné formy nabídky,

- odborný názor na nemovitost (zjistitelné či obvyklé faktické a právní vady),

- cenový odhad,

- inzerci a marketing daného realitního obchodu,

- prohlídky se zájemci,

- zajištění potřebné dokumentace,

- podporu při převzetí nemovitosti,

- účetní a daňovou pomoc (nikoli však služby daňového poradce),

- zajištění financování a úhrad,

- pojistnou agendu (optimalizace pojištění movitých a nemovitých věcí.

Pokud má kdokoli zájem o služby realitního makléře, má plné právo si vyžádat informaci, zda dotyčný splnil profesní zkoušky. CENTURY 21 tento krok doporučuje. Je hned několik způsobů: mohou si informaci vyžádat u realitní kanceláře nebo samotného makléře. Případně ji dnes již najdou třeba na portálu Sreality v profilu jednotlivých makléřů. „Makléře podle nového realitního zákona nemůže dělat každý, jak tomu bylo v minulosti, a díky zkouškám má klient jistotu, že byl makléř řádně proškolen, má standardní úroveň znalostí a je připraven samostatně a zodpovědně realizovat realitní transakci. Nyní není pouze praktik, ale má ověřenou odbornost i v oblasti zákona a daní,“ říká Petr Vošmík, ředitel Akademie CENTURY 21.

Zkoušky opravdu prověří odbornost makléře

„Některé otázky jsou lehčí, ale řada otázek je opravdu těžká a bez přípravy by makléři dle mého názoru neměli šanci. Hlavně pro začínající zprostředkovatele je to hodně náročné, informací je opravdu hodně, a pokud ještě nemají velkou praxi v oboru, je pak téměř nemožné zkoušky absolvovat bez důkladné přípravy,“ popisuje náročnost zkoušek Petr Vošmík z CENTURY 21.

Aktuální odhad makléřů, kteří splnili podmínky pro vykonávání realitní činnosti, jsou dvě třetiny z původního počtu. „Musím hrdě říct, že máme zatím stoprocentní úspěšnost, která je dána jednak výborným a zodpovědným přístupem makléřů, ale dovolím si tvrdit, že taky pečlivou přípravou na samotné zkoušky, protože na vzdělávání si v CENTURY 21 dlouhodobě velmi zakládáme,“ doplňuje Petr Vošmík.

Each office is independently owned and operated.
© 2015-2018 CENTURY 21. All rights reserved.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website, that we can personalise adverts and anonymously analyse usage of our website. By continuing to use this website, you give your consent to cookies being used. More information