Webové stránky jsou v rekonstrukci. Aktuální nabídku najdete na webu sreality.cz
Chystáte se pronajmout nemovitost cizinci? Nezapomeňte na tato pravidla

Chystáte se pronajmout nemovitost cizinci? Nezapomeňte na tato pravidla

2.10.2023

Počet cizinců žijících v Česku se loni poprvé přehoupl přes 1 milion, hlavně v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Ke konci března letošního roku bylo na našem území registrováno celkem 1 010 6921 osob cizí státní příslušnosti, z toho 672 300 na základě oprávnění k přechodnému pobytu a 338 392 na základě oprávnění k trvalému pobytu. Lidé z jiných zemí se tak stávají běžnou součástí realitního trhu, kdy se cizinci stávají velmi často nájemníky. S ubytováním cizinců však vznikají majitelům zákonné povinnosti. Víte jaké?

Pokud má majitel v bytě cizince, bez ohledu na to, zda se jedná o člověka z EU nebo mimo ni,  má tyto povinnosti:

Do tří dnů od nastěhování cizinců je nutné tuto skutečnost oznámit cizinecké policii:

Pokud nájemce z cizím země požádá, je majitel nemovitosti povinen vystavit mu potvrzení o ubytování s uvedením jména, příjmení, ulice, místa a doby ubytování.

Majitel je také povinen vést domovní knihu a na požádání ji předložit cizinecké policii, pokud by si ji vyžádala. Knihu lze vést také ve formě souboru chronologicky a srozumitelně řazených dokumentů (rezervační smlouva, atp.), které cizinec osobně podepsal v rámci hlášení místa pobytu u ubytovatele. Tyto dokumenty je nutné uchovávat po dobu 6 let.

Pokud by se nájemce odstěhoval či zemřel, je to potřeba hlásit cizinecké policii.

Je také nutné počítat s tím, že cizinecká policie má za zákonných podmínek právo na vstup do bytu za účelem kontroly cizince. Podrobnosti k tomuto najdete zde: https://www.policie.cz/clanek/hlaseni-pobytu-cizincu.aspx

Pozor! Na Policii ČR se hlásí nejen cizinec, který bude v bytě bydlet, ale také samotný byt, který bude pronajímán. Podrobné informace k tomuto zde: https://portal.gov.cz/sluzby-vs/ohlasovaci-povinnost-ubytovatele-S11847

Nájemní smlouva by měla obsahovat doložku o volbě práva – tím by měl být český právní řád, případně doložku o volbě sudiště – tou by měly být místně příslušné obecné soudy v ČR. Nutné je také správné označení účastníků: protože cizinec obvykle nemá české rodné číslo, identifikujte jej ve smlouvě alespoň jménem, příjmením, datem narození a číslem cestovního dokladu.

Pokud ubytováváte cizince, doporučujeme také prověřit, zdali se osoba nenachází na sankčním seznamu. Seznam konkrétních osob na sankčním seznamu najdete zde: https://fau.gov.cz/blog/pridani-2-fyzickych-osob-na-narodni-sankcni-seznam-cr

 

 

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.