Hana Lužíková


CENTURY 21 Style Happy
+420 607 212 972
[email protected]
Realitní makléřka CENTURY 21 Style Happy

Na počátku každého ohromného úspěchu byla jen silná touha. - Napoleon Hill

Hana Lužíková
Jak prověřit kvalitu nájemníků?

Jak prověřit kvalitu nájemníků?

Mnoho pronajímatelů si vybírá své nájemníky jen podle sympatií, zeptají se jen na povolání, rodinné poměry, důvody hledání pronájmu a tím jejich prověřování kvality končí.

Nemám na mysli jen kvalitu z pohledu schopnosti platit nájemné, ale i morální kvalitu, tzn. jaký mají zájemci o pronájem postoj k dodržování pravidel, respekt k zákonům, mezilidským a tedy i sousedským vztahům apod. Toto bohužel většina pronajímatelů vůbec nedělá.

Pochopitelně i ty nejproblematičtější nájemníci se před podpisem nájemní smlouvy snaží působit v nejlepším světle a mnoho majitelů tak ošálí.

Dobrou zprávou je, že drtivé většině problémů se dá předcházet již před uzavřením nájemní smlouvy tím, že si je dobře prověříte.

Takže co dělat?

Ptejte se zájemců na důvody, proč hledají nájem, chtějte reference ze zaměstnání či od bývalých pronajímatelů, dívejte se do insolvenčního rejstříku na www.justice.cz, hledejte si informace na internetu a sociálních sítích.

Někdy se na internetu můžete dopátrat informací, které vám o serióznosti zájemce mnohé napoví.

Máte-li pochybnosti, žádejte další garance, např. vyšší kauci.

Je lepší přijít o zájemce, o němž již na počátku máte pochybnosti, že dostojí svým závazkům, než řešit následné problémy.

Pamatujte, že občanský zákoník více chrání nájemníky, než pronajímatele. Jste tak v nevýhodě.

Máte dotazy? Napište mi