Ing. arch. Martin Vlček


CENTURY 21 Bonus Brno
+420 538 728 645
[email protected]
IČ: 04429907
Realitní makléř kanceláře CENTURY 21 Bonus Brno

Hledám cesty jak realizovat Vaše sny o bydlení.

Ing. arch. Martin Vlček
Mít teď peníze v kapse, nebo raději investovat?

Mít teď peníze v kapse, nebo raději investovat?

Podívejte se na pohled hypotečního specialisty Jana Hökla a realitního makléře Lukáše Peterky (můj kolega z týmu) na aktuální situaci na trhu.

Covid, válka, zdražovaní energii, inflace, zvyšování úroků a přísnější podmínky pro poskytování úvěrů, to vše se nepřetržitě na nás valí ze všech médií a je těžké se od toho oprostit. Lidé neví, jestli mít peníze ihned k dispozici, třeba na účtu, aby se přinejhorším mohli sbalit a odejít ze své domoviny nebo jestli peníze ochránit před inflací nějakou investicí, třeba do nemovitostí. A to je cítit i na aktuální snížené aktivitě investorů do nemovitostí a to i těch, kteří by za zhoršených úvěrových podmínek nemovitosti mohli koupit.

Aktuálně na trhu dochází ze zmíněných důvodů k poklesu poptávky, která se přelívá do stagnace trhu. Během týdne dělám několik odhadů cen nemovitostí a všímám si, že aktuálních nabídek na trhu přibývá a v nabídce zůstávají nemovitosti déle. Podle statistik Srealit přibylo ve srovnání s minulým rokem o 17 % aktivních nabídek a o 27 % nových nabídek bytů v Brně. A to hlavně proto, že na trhu ubylo investorů, kteří by byli ochotni nemovitosti ze zmíněných důvodů kupovat a také ti, kteří už nemovitosti vlastní, tak se investice chtějí zbavit a svojí investorskou pozici opustit. Proto musíme být při naceňování nemovitostí obezřetnější a neklást hlavní důraz na aktuální nabídku podobných nemovitostí, ale více sledovat faktory, jako je historie inzerce a převodní ceny podobných nemovitostí na katastru.

Pokud nejste spekulant, tak si většinou pořídíte byt, který chcete pronajímat a pak ho třeba nechat dětem, případně jej po časovém testu prodat a zúročit historicky rostoucí cenu nemovitostí. Berete to jako bezpečné uložení finančních prostředku. Jedná se tedy o dlouhodobou investici většinou v návaznosti na 10-letý časový test pro platbu daně z příjmu, tedy minimálně na 10 let. Jedná se vždy o dlouhodobou investici, během které se určitě bude měnit výše úrokových sazeb, zisku z nájmu a inflace, a dost možná oběma směry. Mě vždycky učili, že vhodná chvíle na investici do nemovitostí je včera, dnes a zítra, protože každá doba na trhu má své výhody např. menší poptávka =>větší pravděpodobnost výhodněji koupit, vyšší úroky se většinou nesou se zvyšováním inflace, třeba teď nám přinesou větší zájem o nájemní bydlení a bude možnost dosáhnou vyšších zisků atd…

Více k tomu, proč není důvod čekat s nákupem investičního bytu pokud dosáhnete na úvěr, Vám ve videu prozradí Honza, náš hypotéční specialista a také investor (omlouváme se za zhoršenou kvalitu, ale věřím, že každý si nějakou užitečnou informaci najde i tak).

Spoustu z nás také trápí aktuální bezpečnostní situace, ale také fakt, že pokud máte v tuto chvíli na účtu např. 1 milion a roční inflace bude 10 %, tak reálně budete na konci roku disponovat pouze 900 000 Kč. Zatím to vypadá na základě kroků obou stran, že NATO a Rusko do většího konfliktu nechtějí jít. Čemu se, ale rozhodně nevyvarujeme, je delší období zdražovaní, než jsme si mysleli. O to víc je důležité své úspory chránit. Jaký k tomu zvolíte nástroj nechám už jen na Vás.

Máte dotazy? Napište mi