Ing. Dana Valešová


CENTURY 21 Bonus Brno
+420 538 728 645
[email protected]
Realitní Makléřka Bonus Brno

„Starejme se o štěstí jiných a najdeme své vlastní.”

Ing. Dana Valešová
Vývoj cen nemovitostí z dlouhodobého hlediska

Vývoj cen nemovitostí z dlouhodobého hlediska

Vývoj cen nemovitostí z dlouhodobého hlediska

Momentální situace s pandemií prozatím žádný vliv na cenu nemovitostí nemá, ceny stále stoupají. Co ale má vliv na vývoj cen z dlouhodobého hlediska?  Kde můžeme očekávat nejvyšší nárůst?

Hlavní roli při vývoji cen nemovitostí hraje především výkon ekonomiky, demografie, nezaměstnanost, úrokové sazby, výstavby domů, případně klimatické podmínky.

Základní pravidlo ale je, pokud se daří ekonomice, rostou mzdy, banky očekávají menší riziko nesplácení a peníze ochotně půjčují, což zvedá zájem o koupi nemovitostí a tím samozřejmě rostou i ceny nemovitostí. Zjednodušeně se dá říci, že země, které mají vysokou ekonomickou úroveň, mají pravděpodobně i vyšší ceny nemovitostí.  Zajímavé je, že v porovnání výkonu ekonomiky v HDP a cen nemovitostí by ČR mohla mít ceny nižší, než jsou aktuálně. Podobně jako my je na tom i Německo a Rakousko. Za posledních deset let nemovitosti nejvíce podražily v Estonsku a Maďarsku. Na druhou stranu ceny nejvíce klesly na Kypru, ve Španělsku a v Itálii.

Vývoj cen nemovitostí ale nelze do budoucna předvídat pouze z tohoto vztahu, má na ně vliv spousta dalších faktorů:

  • nezaměstnanost – pokud je vysoká míra nezaměstnanosti, poptávka po nemovitostech klesá a tím i ceny;

  • demografie – např. Rumunsko je zemí s relativně nízkou nezaměstnanosti, jeho ekonomika se za posledních rok zvedla o polovinu a i přesto ceny nemovitostí stouply o pouhé 3%, jedním z důvodů je to, že ekonomicky aktivní obyvatelstvo emigruje ze země a tím se snižuje poptávka;

  • stárnutí populace – v tomto případě jde o to, že pokud obyvatelstvo stárne, přibývá nemovitostí na prodej, naopak ubývá ekonomicky aktivních obyvatel, ceny nemovitostí pak klesají

  • úroková míra – centrální banky počítají s tzv. přirozenou úrokovou mírou, která je dána vnějšími faktory. Jedním z faktoru je právě stárnutí populace, když lidé stárnou, více šetří, aby měli na důchod.  Když šetří, vytváří kapitál, který je možné investovat a pokud roste kapitál, klesá jeho cena a tím i úroková míra.  Tudíž  se dá očekávat, že úrokové sazby budou nízké i v budoucnu.

  • klimatické změny

  • výstavba domů       

Pokud se spojí všechny výše uvedené faktory dohromady dá se očekávat, že ceny nejvíce porostou právě v Estonsku.

Zdroj: https://bit.ly/3esQNfw

 
Máte dotazy? Napište mi