Webové stránky jsou v rekonstrukci. Aktuální nabídku najdete na webu sreality.cz
CENTURY 21: Profesní zkoušky vedou ke zkvalitnění trhu realitních makléřů

CENTURY 21: Profesní zkoušky vedou ke zkvalitnění trhu realitních makléřů

7.3.2021

10.11.2021 - V letošním roce nabyl účinnosti zákon o realitním zprostředkování. Ten mimo jiné ukládá povinnost realitním makléřům složit profesní zkoušky. Síť realitních kanceláří CENTURY 21 po prvních měsících účinnosti vidí hlavně větší kvalitu nových uchazečů o práci makléře a doporučuje lidem, aby si při výběru makléře ověřili, zda splnil profesní zkoušky.

Zákon ukládá informační povinnost zprostředkovatele o závadách, omezeních a o jeho provizi a zároveň jasně specifikuje činnosti realitního zprostředkovatele, které zahrnují například:

  • vyhledávání zájemců o nemovitost, inzerci a jiné formy nabídky,
  • odborný názor na nemovitost (zjistitelné či obvyklé faktické a právní vady),
  • cenový odhad, - inzerci a marketing daného realitního obchodu,
  • prohlídky se zájemci,
  • zajištění potřebné dokumentace,
  • podporu při převzetí nemovitosti,
  • účetní a daňovou pomoc (nikoli však služby daňového poradce),
  • zajištění financování a úhrad,
  • pojistnou agendu (optimalizace pojištění movitých a nemovitých věcí.

Pokud má kdokoli zájem o služby realitního makléře, má plné právo si vyžádat informaci, zda dotyčný splnil profesní zkoušky. CENTURY 21 tento krok doporučuje. Je hned několik způsobů: mohou si informaci vyžádat u realitní kanceláře nebo samotného makléře. Případně ji dnes již najdou třeba na portálu Sreality v profilu jednotlivých makléřů. „Makléře podle nového realitního zákona nemůže dělat každý, jak tomu bylo v minulosti, a díky zkouškám má klient jistotu, že byl makléř řádně proškolen, má standardní úroveň znalostí a je připraven samostatně a zodpovědně realizovat realitní transakci. Nyní není pouze praktik, ale má ověřenou odbornost i v oblasti zákona a daní,“ říká Petr Vošmík, ředitel Akademie CENTURY 21.

Zkoušky opravdu prověří odbornost makléře

„Některé otázky jsou lehčí, ale řada otázek je opravdu těžká a bez přípravy by makléři dle mého názoru neměli šanci. Hlavně pro začínající zprostředkovatele je to hodně náročné, informací je opravdu hodně, a pokud ještě nemají velkou praxi v oboru, je pak téměř nemožné zkoušky absolvovat bez důkladné přípravy,“ popisuje náročnost zkoušek Petr Vošmík z CENTURY 21. Aktuální odhad makléřů, kteří splnili podmínky pro vykonávání realitní činnosti, jsou dvě třetiny z původního počtu. „Musím hrdě říct, že máme zatím stoprocentní úspěšnost, která je dána jednak výborným a zodpovědným přístupem makléřů, ale dovolím si tvrdit, že taky pečlivou přípravou na samotné zkoušky, protože na vzdělávání si v CENTURY 21 dlouhodobě velmi zakládáme,“ doplňuje Petr Vošmík.

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.