Webové stránky jsou v rekonstrukci. Aktuální nabídku najdete na webu sreality.cz
Jak, kdy a s kým na zahraniční nemovitosti

Jak, kdy a s kým na zahraniční nemovitosti

8.8.2022

Růst zájmu o zahraniční nemovitosti, který v posledních měsících sledujeme, je výsledkem celé škály faktorů projevujících se momentálně na trhu. Avšak nejedná se o neobvyklý jev. Faktory, jakými například jsou vysoká inflace a růst úrokových sazeb u hypoték, se takto projevují ve všech rozvinutých ekonomikách.

Mezi hlavní příčiny, které táhnou investory do zahraničí, patří fakt, že ceny nemovitostí v ČR narostly za poslední roky natolik, že se již zcela vyrovnají cenám nemovitostí v evropských zemích. Oproti tomu jsou nyní pro nás levnější nemovitosti mimo Evropu. Tento fakt nabízí investorům příležitost ke snížení svých nákladů. Jedná se zejména o možnost využití levnější pracovní síly nebo materiálu. Díky menším požadavkům na standardy mohou dále investoři snížit své vstupní náklady téměř na polovinu. 

 

Vliv pandemie a války na Ukrajině 

Další příčinou, která posunula vývoj toho trendu, byla covidová pandemie, při které se hodně lidí rozhodlo k opuštění velkých měst. Vzrostla poptávka po chatách a chalupách a následkem toho vzrostla cena těchto nemovitostí až o 100 %. Díky tomu se Češi začali porozhlížet po nemovitostech v sousedních státech, jako je například Rakousko a Slovensko. Populární byla také Itálie či, mezi Čechy velmi oblíbené, Chorvatsko. Ti, kteří si chtěli užít i moře volili státy jako je Španělsko či Portugalsko, které disponují oproti ČR levnějšími službami. Dále tento trend podpořily poslední události na Ukrajině. Lidé se následkem toho snaží přesouvat do relativně bezpečnějších oblastí. 

V neposlední řadě dává investice do nemovitostí určitou jistotu, kterou v této chaotické době investoři vyhledávají a kterou ocení. Neustále rostoucí inflace a nestabilita jiných forem investic, jako jsou například kryptoměny, směruje investory právě na realitní trhy, kde mohou očekávat rozumné výnosové procento, které nabízejí například právě přímořské apartmány nebo lyžařská střediska. 

Jak na to?

 

Úbytek investorů na českém realitním trhu nepostihuje jen ČR, ale všechny státy západní Evropy. Není to zas tak dávno, kdy ČR byla výhodnou lokalitou například pro Holanďany. Je však důležité nenechat se strhnout potencionálními zisky a vše pečlivě promyslet. Koupě takové nemovitosti může nést mnohá rizika, jakými jsou například odlišná pravidla v daném státě, různé legislativní a daňovém procesy, či proces převodu vlastnictví. 

S ohledem na tato úskalí, je vhodné využít služeb odborníků, kteří jsou schopni zajistit jak prověřený právní servis v dané lokalitě, tak i daňové poradenství, které je v těchto případech vždy nezbytné. V neposlední řadě jsou schopni vám pomoc s financováním. Nejsou to totiž pouze ceny nemovitostí, které jsou v zahraničí příznivější. Jedná se také o hypoteční sazby. Je však nutno dodat, že scoring klientů bývá v zemích EU o dost přísnější. V oblíbeném Španělsku se například požaduje DSTI na úrovni 20 %. 

Máme bohaté zkušenosti 

V loňském roce jsme v zahraničí zobchodovali více jak 300 nemovitostí. Největší zájem je o apartmány a domy, kde je automaticky nabídnut následný servis včetně pronájmu s výnosem až 7 % ročně.

Nicméně velká část lidí nakupuje tyto nemovitosti pouze pro sebe. Nejčastěji se prodávají apartmány a viladomy na Kypru nebo v Bulharsku, Španělsku a Portugalsku. V horách jde především o Rakousko. Od letošního roku máme i exkluzivní spolupráci s chorvatskými partnery, kde společně máme zajímavý projekt na ostrově Hvar. Z exotiky nabízíme například Mauricius nebo Kostariku. Tyto nabídky mohou poskytovat všechny naše kanceláře formou spolupráce a to i v případě neveřejných nabídek.

 

Orientační přehled cen apartmánů

 

(nové nebo zrekonstruované; v několika lokalitách jde o standardní bydlení v apartmánovém domě, nikoli v chatách, chalupách či vilách)

 

• Špindlerům Mlýn

Cca 127.000Kč/m2. Cena se liší v závislosti na poloze - najdete i pod 100.000Kč/m2 (např. Vrchlabí). Nejsou ale výjimkou apartmány nad 160.000kč/m2.

 

cena za 65m2 2kk je pak 8.255.000Kč

 

• Lipno

Pokud hledáte nemovitost přímo u jezera, tak počítejte s cenou nad 160.000Kč/m2 u nových projektů. Častěji ovšem najdete v nabídce nemovitosti dále od jezera - zde jsou ceny standardně okolo 110.000Kč.             

 

cena za 65m2 2kk je pak 7.150.000Kč

 

• Rakousko, Bad Gastein (Vysokohorské středisko a lázně)

Cena se pohybuje okolo 115.000Kč/m2. Rakousko je ovšem velice specifické, jelikož zde ceny mají velký rozptyl. Důležitými faktory jsou velikost střediska nebo dojezdové vzdálenosti ke sjezdovkám.

 

cena za 65m2 2kk je pak od 7.475.000Kč

 

• Bulharsko, Kypr

Dají se pořídit nemovitosti za 25.0000 – 55.000Kč/m2. Nejvíce rozhoduje poloha, patro a výhled na moře.

 

cena za 65m2 2kk je pak od 1.625.000Kč

 

• Chorvatsko

Od 75.000 – 165.000/m2 – zcela zásadní roli hraje umístění, výhled na moře a další okolnosti. Chorvatsko je na nákup nemovitosti specifické a velmi složité.

 

cena za 65m2 2kk je pak od 4.875.000Kč

 

• Španělsko, oblast pod Malagou

Počítejte s cenou 105.000-120.000/m2. Opět rozhoduje poloha, patro a výhled na moře, Dají se pořídit i výrazně levnější apartmány, pokud jste ochotni být dále od moře, nebo bez výhledu na něj.

 

cena za 65m2 2kk je pak od 6.825.000Kč

 

• Portugalsko

Cenově nepatrrně levnější než Španělsko, byty v Lisabonu jsou k prodeji okolo 100.000Kč/m2

 

cena za 65m2 je pak 6.500.000Kč

• JAR - Kapské město

V lokalitě nad Saunder´s rock beach (jedno nejhezčích míst) lze najít luxusní apartmány okolo 40.000Kč/m2. Před dvěmi lety zde ovšem šlo koupit podobné nemovitosti i za 25.000Kč/m2.

 

Uvedené příklady vycházejí z naší nabídky. Avšak ceny se mohou lišit, jelikož se jedná o průměry. Zejména v přímořských lokalitách je cena odvozena od pozice nemovitosti, výhledu na moře, velikost terasy či dostupnosti parkování. V horských oblastech pak cenu ovlivňuje středisko, nebo vzdálenost od něho, ale i pozice v samotném Rakousku, kde směrem ke Švýcarsku ceny výrazně rostou.

 

Zvažujete-li nákup zahraniční nemovitosti, neváhejte se na nás obrátit.

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.