Webové stránky jsou v rekonstrukci. Aktuální nabídku najdete na webu sreality.cz
Pro kupce chat a chalup je nejdůležitější pohodlí, nechtějí být daleko od silnice, ani platit za energie

Pro kupce chat a chalup je nejdůležitější pohodlí, nechtějí být daleko od silnice, ani platit za energie

29.9.2022

Zatímco v pandemii byla poptávka po chatách a chalupách mnohem vyšší než nabídka, nyní je situace opačná. Lidé ztrácí ochotu platit stejně jako loni, ale majitelé ze svých nároků nepolevili. Nejvíce táhnou nemovitosti blízko hlavních středisek a bez nutnosti razantních oprav. Nejoblíbenějším regionem jsou Krkonoše.

V předchozích letech byl značný trend ve shánění vhodných rekreačních objektů ke trávení volného času. S covidovou epidemií lidé z taktických i zdravotních důvodů pociťovali nutnost být více venku, a tak poptávka po chalupách a chatách značně vzrostla. Dokonce v této době docházelo k prodeji investičních bytů, právě proto, aby za utržené peníze mohli majitelé koupit volnočasovou chatu.

Požadovaný únik do přírody se odrazil i na cenách, během jara 2020 a až do léta 2021 totiž vyrostly na přibližně čtyřnásobek cen roku 2019. Tím pádem chata, která v roce 2019 stála 800 tisíc korun, se ve své nejdražší době vyšplhala na 3,5 milionu korun. Poptávka byla obrovská, ale trh pomalu ztrácel možnosti, co nabídnout.

„Ačkoliv jaro 2020 znamenalo pro realitní trh téměř stopku, k predikovanému ochlazení trhu nedošlo. Lidé se začali vracet k základním hodnotám a jednou z těch je u nás vlastní bydlení. Také to pro ně byla jistá investice,“ říká Tomáš Jelínek, šéf české sítě CENTURY 21.

Letos je však trend opačný, majitelé chalup se svého majetku zbavují, přičemž důvodem je většinou nechuť se o nemovitost starat. Mají obavy z drahých energií, vytápění objektů je taktéž cenově nákladné, a konkrétně chaty či chalupy jsou většinou energeticky dost náročné. Nabídka se tak od předchozích let zvýšila, ovšem s klesající poptávkou už není prodej zdaleka tak snadný.

Zájem o podobné objekty se ale nevytratil úplně. V poslední době jsou oblíbené byty nebo chalupy na horách v nových rezidenčních komplexech, kde se potenciální majitelé nemusí o nic starat. Domy totiž často mají solární systémy a čerpadla, což jde ale ruku v ruce s vyšší cenovou třídou samotné nemovitosti.

„Lidé zřejmě na základě prožité zkušenosti s lockdownem, či potřeby v případě opětovného uzavření trávit čas v přírodě, a ne ve městě, začali shánět rekreační objekty,“ dodává Jelínek. Nejrychleji se chaty či chalupy prodávají v Krkonoších, hned za nimi je potom oblast okolo Lipna a Vysočina. Právě v Krkonoších a na Šumavě nalezneme i nejdražší nemovitosti, metr čtvereční se tam prodává i za 160 tisíc korun.

Určitou roli v realitním prostředí ze strany zájemců hraje i pohodlí. Je zřejmý trend poklesu zájmu o nemovitosti v horším stavu nebo těch, které leží dál od hlavních středisek. Bonusové body u kupců navíc získávají ty chaty, které mají přístup ze silnice a ideálně i rozvod elektřiny a vody. Celková situace se však vrací do normálního stavu před covidem. Kromě investičních apartmánů, kde se nemění ani cena, ani úroveň zájmu, se ceny chat a chalup snižují a zájem opadl na standard z roku 2019.

Jak chatu nebo chalupu zazimovat?

Ještě před nástupem zimy by měl uživatel nemovitosti zkontrolovat stav těsnění u oken či dveří, zejména pak u těch starších. Právě kvůli netěsným výplním stavebních otvorů se snižuje teplota v kritických místech, jako je rám a ostění v jeho těsné blízkosti, a to až o několik stupňů. V takových případech pak může docházet ke zvýšené kondenzaci, vlhnutí, plesnivění a jiným závažným problémům. Důležitou součástí zazimování nemovitosti je vyčištění žlabů, především od napadaného listí. Voda pak může lépe odtékat a v případě deště nebo tajícího sněhu se žlaby neucpou.

Před zimou by také mělo být seřízeno a vyčištěno každé topidlo, aby nás v průběhu mrazivých měsíců nepotkalo nemilé překvapení. S topením je spojena i starost o komín, u kterého by měla být každý rok provedena revize spojená s jeho vyčištěním. Komíny mohou být zaneseny všelijakými nečistotami a je důležité umožnit jejich bezpečnou prostupnost. Zanesený komín špatně táhne a hrozí riziko vznícení sazí, čistý komín účinněji topí a šetří peníze.

Nedílnou součástí chat a chalup jsou zahrady. Právě ty často tvoří velkou část hodnoty nemovitosti a není výjimkou, že jsou rozhodujícím faktorem pro kupující. Je fakt, že dobrá kondice zahrady může zvýšit cenu nemovitosti o 5–10 %. Trávník se doporučuje posekat na větší výšku než přes léto, aby byl dostatečně chráněný před mrazy. Listí na trávníku je dobré ponechat, pokud tvoří souvislou vrstvu. V případě, že leží jen místy, je lepší listí shrabat, aby se na trávníku nevytvořily fleky.

Na atraktivitě nemovitosti přidávají bazény. Nadzemní menší bazény stačí pouze vypustit a schovat. Ty stálé je ale potřeba vypustit minimálně pod skimmer a trysky, aby led, který zvětšuje svůj objem, nic nezničil. Je taky dobré před zimou bazén naposledy vyluxovat a zbylou vodu ošetřit zazimovacími prostředky. Vodu je nutné vypustit i z filtrace, případně uklidit čerpadlo, aby se při mrazech nezničilo.

Některé domy jsou opatřeny automatickým zavlažováním. V první řadě je závlahový systém třeba uzavřít a odpojit od hlavního přívodu vody. Důležité je myslet na to, že i v potrubí zůstává voda, a je potřeba ji úplně vypustit, protože by mohla zmrznout a roztrhnout potrubí. Vypustit vodu lze například pomocí odvodňovacího ventilu anebo vyfoukáním kompresorem, a to u všech venkovních zařízení, kde by při mrazech mohla voda zamrznout.

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.