Webové stránky jsou v rekonstrukci. Aktuální nabídku najdete na webu sreality.cz
Vánoční slovo ředitele sítě CENTURY 21

Vánoční slovo ředitele sítě CENTURY 21

24.12.2021

Vážení klienti, kolegové a přátelé, na začátku roku 2021 jsme jistě všichni cítili určité obavy z přetrvávající pandemie a jejího dopadu do našich osobních i profesních životů. Museli jsme se vypořádat s jak osobními, tak celospolečenskými následky různých opatření, jak nejlépe jsme uměli.

Ohlédnutí za rokem 2021 z pohledu ředitele CENTURY 21Ne nadarmo se však říká, že krize je nejlepší doba, kdy něco nového nastartovat, a že je důležité, udržet si pozitivní nadhled a nepropadat panice. To se nám ve společnosti CENTURY 21 povedlo a nyní, když můžeme na konci roku bilancovat, můžu s radostí říct, že přestože šlo o krizový rok, zaznamenali jsme ve srovnání s rokem 2020 nárůst téměř 50 %. Tento růst však nelze spojovat pouze s růstem cen nemovitostí, kdy celorepublikový průměr činil 17 %. Co tedy stojí za naším společným úspěchem?

 

Realitní trh v roce 2021 bych označil jako dynamický. Lidé zaměřovali svou pozornost na investice do nemovitostí, zejména díky nízkým úrokovým sazbám hypoték a změně v hodnotách řady investorů. Došlo také k výraznému zrychlení prodejů a tím i k vyššímu počtu prodaných nemovitostí. To díky vysoké poptávce, kdy se téměř obratem po zveřejnění inzerce ozývali první vážní zájemci. Celý tento fakt podporuje i nedostatek nemovitostí. Za něj může dlouhodobě nedostatečná bytová výstavba, zdlouhavé stavební řízení, nyní i vliv vývoje demografické křivky (silné ročníky, které investují na chat a chalup), přesun investorů z finančních trhů na stabilnější realitní trh a strach z velké inflace. Ta se teď ke konci roku projevuje nejsilněji a střízlivé odhady ekonomů mluví i o více jak 8 procentech na konci roku.

Ačkoliv Česká národní banka výrazně zvedla úrokovou sazbu, od dubna příštího roku se chystá k další regulaci hypoték a lze očekávat výrazné zpomalení na hypotečním trhu, stále předpokládám, že zájem o nemovitosti bude větší než jejich nabídka na trhu. Doufám, že dvouciferný růst cen zpomalí a bude se pohybovat pod hranicí 10 procent, kdy velkou roli bude hrát silná inflace. Kdyby se mě dnes někdo ptal, jak bude vypadat realitní obor za deset let, asi bych mohl jen konstatovat, že s realitami se i dále bude obchodovat. Chování trhu pak můžu částečně odvozovat na základě postupného vývoje trhu a zkušeností z minulosti. Co můžu ale s jistotou říct, je to, že i za deset let budou lidé toužit po vlastním bydlení. Co bude asi jiné, je struktura těchto obchodů. Domnívám se, že se výrazně posílí nájemní bydlení oproti vlastnickému a přiblížíme se tak rakouskému nebo německému trhu. Podle ekonomických predikcí se hodnoty nemovitostí zvýší nejméně o 100 %, přesto však bude velkým zájmem bank, na tyto nemovitosti poskytovat úvěry. Z tohoto pohledu lze tvrdit, že investice do nemovitostí má dnes stále význam i přesto, že jejich ceny významně rostou.

A co znamenal rok 2021 pro mě osobně? Začátek roku se nesl v duchu velmi radostné události. S manželkou se nám narodila třetí dcera Taira a příval radosti a energie, jako by předurčil i to, že se mi bude dařit i v profesním životě, ve vedení realitní sítě CENTURY 21. Nepodařilo se mi sice vylézt na mé oblíbené vrcholy evropských hor a k hraní golfu jsem měl za celý rok příležitost jen dvakrát, ale o to více jsem dával svůj čas rodině a také do rozvoje sítě CENTURY 21. Za velký pracovní úspěch letos považuji navázání strategického partnerství se společností 4fin, které pro naše klienty přináší nové možnosti na poli finančních služeb. Stejně tak mám velkou radost z nového moderního webu, rozvoje realitního systému a dalších služeb pro naše klienty i makléře, kterými předbíháme většinu trhu.

Pokud bych měl teď jasně definovat svůj profesní cíl pro rok 2022, určitě budu pracovat na tom, abychom jako značka i příští rok zaznamenali růst alespoň o 30 procent v porovnání s letošním rokem, budeme se soustředit na hledání nových partnerů franšízantů, ale i makléřů pro rozšíření týmu jednotlivých kanceláří, kde se nám daří. Za zásadní považuji také rozvoj služeb, které nám všem pomohou ještě zvýšit komfort pro naše zákazníky. Stojím si za tím, aby heslo Spolehlivé partnerství, které definuje naši nejdůležitější firemní hodnotu, bylo i nadále tím, co nás odlišuje od ostatních hráčů na trhu, a díky kterému jsme vždy o krok napřed.

Všem vám přeji příjemné prožití vánočních svátku a šťastný nový rok 2022.

Tomáš Jelínek, ředitel sítě CENTURY 21 Czech republic

 

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.