Chtěli jste si koupit vlastní bydlení, ale rozhodli jste se počkat? Dobře to zvažte!

Chtěli jste si koupit vlastní bydlení, ale rozhodli jste se počkat? Dobře to zvažte!

21.2.2022

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu na 4,5 %, snaží se tak krotit stále rostoucí míru inflace, která jen v lednu překročila 11 %. Na to budou reagovat i bankovní domy zvýšením cen hypotečních úvěrů. Pro mnoho lidí to může znamenat, že na hypotéky nedosáhnou. Od 1. dubna letošního roku se navíc zpřísní pravidla pro schvalování hypoték. Je tedy na místě čekat na „lepší časy“? Může se stát, že za rok bude vše ještě horší? V dnešním článku vám nabízíme úvahu na toto téma.

Ano, přesto, že nemovitosti stále zdražují a rostou ceny hypotečních úvěrů, stále se vyplatí investovat do nemovitostí. V blízké době může dojít ke stagnaci, nebo dokonce k mírnému poklesu cen nemovitostí, ale z hlediska dlouhodobého vývoje budou ceny nadále stoupat, byť ne takovou rychlostí jako v posledních 3 letech. ČNB zvyšovala úrokové sazby během roku 2021 několikrát, meziročně o více než 4 procentní body. Předpokládá se, že za letošní rok naroste inflace v průměru o 8,5 %. To znamená, že 1000 korun, bude mít příští rok hodnotu 915 Kč.  A co se teď stane? Většina bank bude postupně navyšovat úrokové sazby, které se vyšplhají vysoko nad 5 %. Očekává se, že se krátkodobě může snížit zájem o nemovitosti ze strany kupujících, protože si budou půjčovat dražší peníze. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se měl trend otočit a že by nemovitosti z dlouhodobého hlediska měly zlevňovat.

Problémy s financováním mohou zasáhnout zejména ty, kteří budou letos řešit refixaci u svých hypoték. Představte si, že jste si kupovali byt v hodnotě 6,25 milionů korun, hypotéční úvěr jste si brali na 5 milionů s dobou splácení 30 let. Úroková sazba pohybovala kolem 2 %, měsíční splátka tak byla 18 481 Kč. Pokud však letos dojde ke zvýšení úrokové sazby na 5 %, bude měsíční splátka o 8 360 Kč vyšší. Nárůst je v tomto případě každý měsíc o 45 %. K tomu je třeba zohlednit i rostoucí ceny energií, což zejména v případě domů může znamenat i 10 a více tisíc měsíčně navíc. Pokud tedy někoho v letošním roce čeká refixace, je třeba s předstihem několika měsíců začít řešit, jak na to. Ideálně se svým finančním poradcem. Za CENTURY 21 můžeme nabídnout zkušené finanční poradce ze společnosti 4fin, se kterými společně pomáháme našim klientům zvládnout náročné životní situace.

Vzít si hypotéku, nebo počkat?

Ceny nemovitostí během posledních tří let nezadržitelně rostou. Jestliže potřebujete bydlení hned a máte na danou nemovitost prostředky (mix vlastních prostředků a úvěru), nemáte důvod čekat, snížení cen nemusí nastat brzy. Pokud poklesnou, a zatím se tak neděje, půjde jen o krátkodobé snížení. Z dlouhodobého hlediska budou ceny nadále růst. I tak, s ohledem na dnešní vysoké ceny, dojde ke zhodnocení ceny nemovitosti. I přes rostoucí úrokové sazby u hypoték ještě stále vychází, že si peníze půjčujeme výhodněji než třeba před 15 lety, a investice do nemovitostí se stále vyplatí. Lze ale předpokládat, že s vývojem cen bude přibývat lidí, kteří na hypotéky nedosáhnou. Už v dubnu se zpřísní pravidla pro získání hypotéky, mnoho lidí se tak bude muset spokojit s nájemním bydlením.

Existuje nějaká jiná cesta?

Jednou z možností, jak získat peníze na bydlení, je požádat o státní úvěr na bydlení. Od 1. ledna 2022 vstoupilo v platnost nařízení vlády č. 464, kterým se změnily limity pro poskytnutí státního úvěru na bydlení (NV č. 1/2021). Desetiletý úvěr na modernizaci se zvýšil až na 750 000 Kč, úvěr na 30 let za účelem pořízení rodinného domu na 3 500 000 Kč, s cílem výstavby nebo koupě (lze tak financovat max. 90 % skutečných nákladů), na byt pak na 3 000 000 Kč (opět do 90 %), a to včetně družstevních. Podmínkou získání je věk jednoho z manželů či registrovaných partnerů do 40 let nebo to, že pečují o dítě do 15 let. Úroková sazba je aktuálně 1,76 % (základní sazba EU pro ČR), za každé dítě do 15 let se snižuje o 0,2 %.

Lze očekávat, že úrokové sazby se v budoucnu opět dostanou k hodnotě okolo 3 %. Za jak dlouho se to stane, lze jen těžko odhadovat. A to i proto, že žijeme v globalizované ekonomice a právě výše inflace a na ni navázané úrokové sazby více podléhají světovým výkyvům ekonomiky i globálním politickým situacím.

Jestli i vy aktuálně řešíte bydlení a s tím spojené financování nebo byste rádi investovali do nemovitostí, obraťte se na nás. Rádi vám se vším pomůžeme. Můžete nám napsat na e-mail [email protected], případně využijte i naše sociální sítě.

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.