Vracíte se po zimě na chaty a chalupy? Nepodceňte přípravu!

Vracíte se po zimě na chaty a chalupy? Nepodceňte přípravu!

21.4.2022

Během zimy jste se na chatu či chalupu nevydali, ale mrazy polevily a s přicházejícím jarem na ní znovu chcete trávit čas? Máme pro vás několik rad, na co nezapomenout a čemu se naopak vyvarovat při odzimování chat a chalup. Nepodceňte správnou péči, abyste do své nemovitosti nemuseli investovat více, než byste chtěli. K článku jsme vyzpovídali Karla Hubáčka, jednoho z našich makléřů s bohatými zkušenostmi nejen s prodejem rekreačních nemovitostí.

Nemovitost

Začít byste po zimě určitě měli kontrolou střechy a okapů, abyste měli jistotu, že do vaší chaty/chalupy nezatéká. Sníh, led a vítr totiž mohou napáchat mnoho škod. Jestliže máte sklep, podívejte se, zda v něm nestojí voda. To by znamenalo, že máte popraskané svody. A pokud máte studnu, určitě si nechte zkontrolovat i ji, ideálně studnu nechte i vyčistit a vydezinfikovat! Prohlédněte také všechna okna a dveře. Nezapomeňte ani na venkovní zámky a alespoň je promažte. Co se týče všech revizí, ale hlavně komínu, myslete na to, že v případě například pojistné události jsou nezbytné, abyste měli nárok na pojistné plnění.

Zahrada

Zahrada bývá chloubou kdekteré nemovitosti, nezřídka je to právě zahrada, která rozhodne o koupi. O zahradu ale musíte pečovat. Než se ale pustíte do péče o samotnou zahradu, zkontrolujte, zda lupiči v zimě nenavštívili třeba vaši kůlnu, také zkontrolujte stav nářadí a případně dokupte nové. A pokud jste před zimou vypustili venkovní potrubí, rozhodně zkontrolujte, zda není poškozené, a dopusťte ho. V ideálním případě zkontrolujte i pitnost vody, zvláště pokud máte nemovitost kratší dobu.

První slunečné dny jsou ideální také k provzdušnění trávníku, zkuste použít třeba vertikutátor, nezapomeňte trávník pohnojit a pořádně zalít. Myslete také na záhony, než začnete s výsadbou, určitě je přeryjte, prokypřete, aby se půda provzdušnila, a pohnojte. Pokud jste ještě nezaložili vlastní kompost, vřele vám to doporučujeme, získáte tak ideální hnojivo na každý rok. Jestli ale zahradničení nepatří mezi vaše hobby, nebo jste zahradu nikdy dříve neměli, je dobré zvážit rady profesionálního zahradníka. Ten totiž myslí, jak na vhodnou výsadbu, tak třeba i na typ půdy a místní podmínky. A kdyby vám náhodou zbyl čas a elán, můžete se venku vrhnout i na natírání dřevěného nábytku a plechových prvků.

 

Bazén

„Když zvláště noví majitelé přemýšlí o bazénu na svou chatu, často zapomínají zvažovat, kdy ho budou moct využívat. Občas se tak bazén stane na dva měsíce radostí, ale na deset měsíců jen obrovskou starostí. Od začátku je proto dobré přemýšlet o tom, zda náklady zbytečně nepřevýší využití,“ říká Hubáček. Pokud bazén už máte, na jeho odzimování je ideální doba, když se teploty začnou pohybovat kolem 15 °C. V první fázi je důležité odkrýt bazén, ať už je přikrytý běžnou plachtou, nebo nějakým speciálním krytem (ty nejprve očistěte, aby se do bazénu nedostaly další nečistoty). Vyčištění bazénu vám pak velmi usnadní bazénový vysavač. Před připojením filtrace ještě zkontrolujte všechna těsnění, pak už můžete začít napouštět vodu.

 

Interiér

Lidé často začínají velkým větráním, ale pozor, ať už je zápach zatuchlosti jakkoli silný, větrání by mělo být pozvolné, aby nedocházelo k velké vlhkosti a vzniku plísně. Zvláště pokud máte silné zdi, buďte na jejich navlhnutí opatrní. Než začnete topit, zkontrolujte celý topný systém a vytápějte také pozvolna. A když jsme u topení, při kontrole střechy a okapů myslete i na vyčištění komínu. Kromě pravidelné prohlídky je tento krok důležitý i kvůli tomu, že v komínu mohlo uvíznout nějaké drobné zvíře. Pozornost věnujte i obkladům, ty dřevěné by mohly být nenapadeny houbami nebo nějakými škůdci. Totéž platí o všech dřevěných konstrukcích a podkroví (půdě). Vyzkoušejte rovněž všechny vypínače, svítidla a zásuvky.

No a pak už můžete uklízet, prát veškeré textilie a větrat peřiny. Pokud máte péřové peřiny, určitě nechte vyčistit peří. Myslete i na všechny koberce a matrace a všude utřete prach. Vyhřát na sluníčku nechte i čalouněný nábytek. Tak peřiny do oken a koberce na bidlo!

Vylepšení

Chcete si péči o chatu nebo chalupu zjednodušit? Využijte některou z nových technologií, a to nejen bezpečnostních. Pokud ze své chalupy uděláte „chytrou“ chalupu, zajistíte tak nejen bezpečnost, ale můžete na dálku ovládat osvětlení, vytápění či zavlažování zahrady. Pokud se vám nedaří krotit vlhkost, můžete si pořídit například programovatelné větrací jednotky. Ty vám zajistí pohodlné celoroční větrání i v době vaší nepřítomnosti, některé z nich umí právě i regulovat vlhkost vzduchu v místnosti. Když si připlatíte, vyřeší vám i rekuperaci a hluk.

A jestli chcete mít svoje rekreační sídlo i ekologické, zvažte například solární panely. Díky nim můžete i během zimy „sbírat“ energii. Na chaty a chalupy by vám měly stačit i menší ostrovní fotovoltaické elektrárny s nižším výkonem, jen počítejte i s investicí do elektrocentrály a zásobníku. Myslete přitom ale na to, že v některých oblastech nepůjde o možné řešení, a to zejména pokud se vaše nemovitost nachází v CHKO. Hubáček doporučuje věnovat pozornost obecně závazným i místním vyhláškám, například o tuhých palivech.

Závěrem přidáme ještě jeden tip od Karla Hubáčka: „Dnes už je v podstatě standardním vybavením rekreačních nemovitostí možnost připojení k internetu. Problémem však je, že v některých oblastech operátoři nemají signál. Řešením pro takové objekty může být vlastní satelit, který si bere signál z družic a není vázaný na dosah operátorů.“

Nejčtenější články na blogu

CENTURY 21: Pád cen nájemního bydlení v souvislosti s koronavirovou krizí nečekáme7.3.2021

Praha 25. května 2020 – Realitní trh se s postupným uvolňováním opatření vrací do normálu. Z pohledu nájemního bydlení..

CENTURY 21: Chataření se vrací do módy. Ceny rekreačních objektů stoupají7.3.2021

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v posledních letech zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Na..

CENTURY 21: Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností7.3.2021

Retenční nádrže slouží k zachytávání a uskladnění dešťové vody. Zadrženou vodu lze využívat například k zalévání..

Zadejte svůj e-mail
a budete vždy v obraze.

Stačí zadat váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.